טלפון: 08-6594534    מייל: Melach.Aretz@Gmail.com 

קיבוץ עין גדי ד.נ. ים המלח 8698000

פקס 086259321​

נשמע מעניין? השאירו פרטים וניצור קשר

 • שלוחת הבנים
 • שלוחת הבנות
 • קבוצת בוגרים ובוגרות
 • תכנית עבודה מועדפת
 • שנה ב׳

שלוחת הבנים

שלוחת הבנות

בוגרים בוגרות

מועדפת בחקלאות

תכנית שנה ב׳

מי אנחנו

רקע המכינה


מכינת מלח הארץ הוקמה בשנת 2009 תוך שיתוף פעולה ייחודי בין אנשי חזון וחינוך, מועצה אזורית תמר וקיבוץ עין גדי. הרעיון המרכזי בבסיסה הינו הקמת מכינה חדשה שתתן מענה יצירתי לקהל יעד מגוון ומשימתה החינוכית היא שילוב בין בני נוער מרקעים שונים. שילוב זה יוביל לחברה שיוויונית וצודקת יותר, לחברה בה רואים את האחר והשונה ומקבלים אותו. זוהי המכינה הקדם צבאית המעורבת (דתיים-מסורתיים-חילונים) הראשונה לבנים בלבד.

 

בשנת 2015 נפתח מחזור א' של שלוחת בנות בקיבוץ השכן- מצפה שלם, בשיתוף עם מועצה אזורית מגילות. השלוחה מיועדת לבנות בלבד מרקעים מגוונים ופועלת בשיתוף פעולה עם מכינת הבנים.

השנה נפתחה תכנית נוספת, תכנית משוחררים. שכוללת עבודה חקלאית כחלק מהעבודה המועדפת וכמו כן, כוללת טיולים, ערבי לימוד ויצירת חיבור למדבר כאמצעי להכרה עצמית וחיבור לטבע.

 

רציונאל חינוכי


מכינת "מלח הארץ" היא מכינה קדם צבאית הפונה לבני נוער מכלל האוכלוסייה המחפשים לעצור לרגע את מסלול חייהם ולבחון את הדרך בה הם הולכים. במהלך השנה הזו אנו מאפשרים לחניכים לשאול את השאלות החשובות הן ביחס לעצמם והן ביחס לסביבה בה הם חיים:
מי אני? מהם הכוחות שלי? מה חשוב לי בחיים? מה הקשר שלי לעם הזה? למדינה? לארץ?
דרך השאלות, ולאו דווקא דרך המענה עליהן, אנו מלווים את החניכים בתהליך של גילוי עצמי ובירור זהות מחד, וחיזוק הקשר והמעורבות בחברה מאידך.

אחד המאפיינים הבולטים במכינה הוא המגוון החברתי הרחב של החניכים, אשר מגיעים ממקומות ורקעים שונים. כאן הם נפגשים ולומדים להכיר ולקבל את השונה, לחיות ביחד כקבוצה אחת ולגבש מטרות משותפות עבורן ראוי להשקיע.

ההחלטה על הקמת מכינות נפרדות לבנים ולבנות נובעת ממשימתה הייחודית של המכינה: לחבר בין בני נוער שונים זה מזה. בכל קבוצה יש מגוון רחב מאד של צעירים מרקעים מאד שונים מבחינת רקע תרבותי, סוציו אקונומי, השכלתי. על כן העדפנו להתמקד במגדר נפרד בכל קבוצה. אנו מאמינים כי בעזרת כלים אלו אנחנו עוזרים להכין ולהוביל את החניכים לשירות צבאי משמעותי ולחיי אזרחות פעילים. החלום שמנחה אותנו לאורך הדרך הוא כי בזמן התהליך החינוכי ובסופו יהיו החניכים והחניכות גאים ובעלי דימוי עצמי גבוה, יראו עצמם באור חדש, ידעו כי הם מסוגלים לכל מטרה שיגדירו לעצמם, וישאפו לחיי עשייה ומעורבות בישראל.

מטרות חינוכיות

 • העצמה אישית – הכרה עצמית, בירור יכולות וכישרונות, פיתוח מנהיגות, חיזוק ביטחון עצמי וחוסן נפשי, הגברת תחושת מסוגלות, מודעות עצמית, לקיחת אחריות על כל מישורי החיים, חיזוק יכולת הבחירה והניידות החברתית, עצמאות מחשבתית.

 • בירור ועיצוב זהות – אישית, חברתית-ערכית, יהודית וציונית. חיזוק תחושת הקשר והשייכות תוך הרחבת אופקי מחשבה.

 • עידוד לחיי תרומה ומעורבות –העמקת תחושת סולידריות ואכפתיות, ופיתוח מחויבות ויוזמה לעשייה חברתית.

 • הכנה לשירות צבאי משמעותי – הן מהבחינה הפיסית והן מהבחינה המנטאלית.

 • הכרת ארץ ישראל – מפגש עם נוף ואדם, עבר והווה.

 

אבני היסוד של התכנית החינוכית

 • למידה – שיעורים, סדנאות והרצאות, אשר יתמקדו בהקניית מיומנויות, הרחבת אופקים ולמידה ערכית וחוויתית, תוך מפגש עם מגוון דמויות ונושאים כגון: יהדות, חברה ישראלית, אימון אישי, סביבה, כתיבה יוצרת, היסטוריה, פילוסופיה, הרצאות אורח ועוד. זאת, תוך ניסיון לסייע לחניכים לגבש את זהותם ופועלם.

 • מעורבות חברתית – אנו תורמים לקהילה בה אנו חיים: קיבוץ עין גדי וקיבוץ מצפה שלם, מרחב המועצות האזוריות, ערד וירושלים. לכל חניך מותאמת התנדבות: בעבודה עם ילדים, נוער, קשישים, צרכים מיוחדים, בפינת החי בקיבוץ, בשמורת הטבע נחל דוד ועוד. אנו יוזמים פרויקטים התנדבותיים מחוץ לקיבוץ ובנוסף- כל חניכי מכינת הבנים מתנדבים ביחידת החילוץ עין גדי.

 • ידיעת הארץ – במהלך השנה החניכים הולכים את הארץ לאורכה ולרוחבה, הם פוגשים בנופיה השונים של הארץ ובמגוון התרבויות שבה, ומפתחים את מיומנויות השטח שלהם כגון הישרדות וניווט. תכנית הטיולים כוללת סיורים בירושלים ובאזור ים המלח, טיולים נודדים של מספר ימים, סדרת הישרדות, ומסע חובק ישראל בן שלושה שבועות.

 • הכנה לצבא – אימוני כושר, קרב מגע ומסעות מתקיימים במקביל למפגשים עם דמויות משמעותיות בצבא ולעיסוק בסוגיות שונות מחיי השירות הצבאי. היבטים אלו יביאו הן להכנה נפשית ראויה והן להכנה פיסית לשירות הצבאי.

 • המסגרת הקבוצתית – עבורנו החיים הקבוצתיים אינם כלי- אלא מטרה בפני עצמה. החניכים חיים כקבוצה המנהלת את סדר יומה ומקבלת החלטות על אופי החיים בקבוצה, מתנסים בלקיחת אחריות ויצירת חיי שותפות עם חבריהם. בנוסף, החניכים לומדים ליצור שפה פתוחה ואמיתית בתוך הקבוצה, המאפשרת להם להתמודד עם משברים.

 

ייחודה של המכינה

מכינת מלח הארץ ייחודית ושונה בנוף המכינות הקדם צבאיות:

 

שלוחות המכינה ממוקמות לחופי ים המלח, בין ההרים לים. יציאה אל המדבר ואל המרחבים ופעילות השטח בכלל, הינה חלק מרכזי בחיינו.

 

אוכלוסייה מגוונת: אנו בוחרים את חניכינו מתוך רצון לבנות קבוצה מגוונת, בה יש ייצוג למגזרים רבים בחברה. על כן, השלוחות מופרדות- שלוחת בנים, ושלוחת בנות, יחד עם קשרים הדדיים בינהן. מתוך כך, התוכנית החינוכית מגוונת מאוד, מושתת על לימוד חוויתי ומותאמת לחניכי מלח הארץ.

 

משפחתיות: המכינה פועלת במודל משפחתי. אנו מעניקים עצמאות וקרקע לעשייה לחניכינו יחד עם תמיכה וליווי רגשי, המלווה בחום ואכפתיות.